مرکز نوآوری گرونیدا - تجاری سازی ایده و چالش در صنعت غذا نوشیدنی و غذا دارو کشاورزی

غلات صبحانه غنی شده

غلات غذایی محبوب برای وعده صبحانه است که اغلب به صورت غنی شده استفاده می شود. بسیاری از شرکت های تولید کننده این محصولات ادعاهای سلامتی تاثیرگذار، قابل توجه و چالش برانگیزی را در بسته بندی خود ارائه می دهند. بنابراین در این مقاله با نگاهی عمیق به غلات غنی شده اثرات آن بر سلامتی را بررسی می نماییم.

غلات صبحانه غنی شده

آنچه در این مقاله میخوانید :

غلات صبحانه غنی شده چیست؟

براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO)، غنی سازی مواد غذایی، فرایند افزودن ویتامین ها و مواد معدنی ضروری برای بهبود کیفیت تغذیه ای غذا است. غنی سازی برای مواد غذایی که کودکان و بزرگسالان به صورت روزانه مصرف می کنند، مانند غلات، شیر و آب میوه رایج می باشد. غلات صبحانه یکی از رایج ترین و پرکاربردترین غذاهای غنی شده است.

به عنوان مثال، 1 فنجان معادل40 گرم غلات صبحانه غنی شده حاوی 40 میلی گرم آهن است که 100 درصد میزان نیاز روزانه به آهن را تامین می کند. لازم به ذکر است که مصرف مقدار مشابه از غلات غنی نشده تنها 10 درصد از نیاز روزانه به آهن را تامین می کند. بنابراین غنی سازی غلات صبحانه با آهن بسیار ارزشمند می باشد.

نظارت بر مصرف مواد مغذی بسیار مهم است، زیرا بسیاری از مردم در کشورهای مختلف به اندازه کافی آهن، کلسیم یا ویتامین های A، C، D و E مصرف نمی کنند.

غلات صبحانه معمولاً با ریز مغذی هایی که در لیست زیر آورده شده است، غنی سازی می شوند:

 • ویتامین A
 • تیامین (ویتامین B1)
 • ریبوفلاوین (ویتامین B2)
 • نیاسین (ویتامین B3)
 • ویتامین B6
 • ویتامین B12
 • ویتامین D
 • اسید فولیک
 • فلز روی
 • آهن
 • کلسیم

 

فواید سلامتی بخش غلات صبحانه غنی شده

مصرف غلات غنی شده ممکن است به جلوگیری از کمبود مواد مغذی کمک کند.

 • بهبود میزان ریز مغذی های دریافتی

در پژوهشی که به تازگی در ژورنال تخصصی انجمن تغذیه آمریکا (The Journal of Nutrition-JN) منتشر گردیده، ثابت شده است که مصرف غذاهای غنی شده سبب افزایش دریافت اسید فولیک و ویتامین های  Aو C می شود. برخی از افراد، مانند کودکان خردسال، گیاه خواران و زنان باردار یا شیرده، به دلیل نیاز بیشتر به مواد مغذی، ممکن است به صورت ویژه از غلات غنی شده استفاده نمایند. با این حال گفته می شود، استفاده بیش از اندازه از مواد غذایی غنی شده ممکن است خطر دریافت بیش از حد مجاز و توصیه شده ریز مغذی ها را افزایش دهد.

 • کاهش خطر نقایص مادرزادی

غنی سازی غلات با اسید فولیک (فولات) به صورت موفقیت آمیزی باعث کاهش بروز نقص لوله عصبی، که یکی از شایع ترین نقایص مادرزادی می باشد، شده است. اسید فولیک نوعی ویتامین B است که برای رشد و نمو مناسب ضروری است.

در واقع، به همه زنان در سنین باروری توصیه می شود که روزانه 400 میکروگرم اسید فولیک را از غذاهای غنی شده و یا مکمل ها دریافت نمایند و همچنین از غذاهای غنی از فولات استفاده کنند. بنابراین، غلات صبحانه غنی شده می تواند برای زنانی که باردار هستند و یا ممکن است باردار شوند مفید باشد.

 

معایب احتمالی غلات صبحانه غنی شده

در حالی که غنی سازی می تواند محتوای مواد مغذی را افزایش دهد، اما غلات صبحانه هنوز یک غذای فرآوری شده است و لزوما سالم نمی باشد.

 • ممکن است حاوی شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده باشد

بسیاری از غلات غنی شده سرشار از قند افزوده و کربوهیدرات های تصفیه شده هستند. بر اساس نظر انجمن قلب آمریکا (AHA)، زنان و مردان باید میزان مصرف قند افزده شده خود را به ترتیب به 25 و 5/37 گرم در روز محدود کنند. با توجه به اینکه اکثر مردم به میزان بیشتر از اندازه توصیه شده غذا مصرف می کنند (به طور متوسط 200 درصد از اندازه وعده های برچسب گذاری شده)، بنابراین استفاده از یک یا دو فنجان غلات غنی شده به راحتی می تواند به حد مجاز مصرف قند روزانه نزدیک شود و یا حتی از آن بالاتر رود. رژیم های غذایی که سرشار از قند های افزوده هستند، با افزایش خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند چاقی، بیماری قلبی و دیابت در ارتباط می باشند.

 • ادعاهای سلامتی گمراه کننده

بسیاری از تولید کنندگان، محصولات خود را با ادعاهای سلامتی گمراه کننده مانند “کم چرب” یا “غلات کامل” برچسب گذاری می نمایند. اما مواد اولیه مورد استفاده معمولاً غلات تصفیه شده و شکر هستند. چنین ادعاهای گمراه کننده ای ممکن است افراد را به سمت استفاده بیشتر از غذاهای غیر سالم سوق دهد. علاوه بر این، بسیاری از غلات صبحانه غنی شده برای مصرف کودکان به بازار عرضه می شود. مطالعات نشان می دهد که تبلیغات بر ترجیحات ذائقه کودکان تأثیر می گذارد و ممکن است در خطر ابتلا به چاقی نقش داشته باشد. به این ترتیب، برای جلوگیری از هرگونه ادعای فریبنده، باید برچسب های مواد غذایی به دقت بررسی شوند.

 

کدام نوع از غلات صبحانه را باید انتخاب کنید؟

بر اساس نظر آکادمی تغذیه و رژیم غذایی، غلات کامل حاوی سبوس، جوانه و درون دانه هستند، در حالی که غلات تصفیه شده فقط حاوی درون دانه یا آندوسپرم می باشند. دو ماده از دست رفته در غلات تصفیه شده (سبوس و جوانه) با کاهش خطر بیماری قلبی و دیابت مرتبط هستند. بنابراین غلات کامل بهترین گزینه در انتخاب غلات غنی شده برای صبحانه می باشند.

با توجه به نظر انتشارات سلامت دانشگاه هاروارد، بهتر است غلات صبحانه با میزان قند کم و فیبر بالا (محصولی با میزان شکر کمتر از 6 گرم و حاوی حداقل 3 گرم فیبر در هر وعده غذایی) انتخاب شوند. فیبر می تواند به افزایش احساس سیری و کاهش سطح کلسترول کمک کند. از آنجایی که بسیاری از غلات صبحانه فاقد پروتئین هستند، با افزودن یک منبع پروتئین مانند ماست یونانی، آجیل یا کره بادام زمینی یک وعده غذایی رضایت بخش تر و متعادل تر ایجاد می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

غلات صبحانه غنی شده

غلات صبحانه غنی شده

غلات غذایی محبوب برای وعده صبحانه است که اغلب به صورت غنی شده استفاده می گردد. غلات صبحانه معمولاً با ریز مغذی هایی شامل: ویتامین A، تیامین (ویتامین B1)، ریبوفلاوین (ویتامین B2)، نیاسین (ویتامین B3)، ویتامین B6، ویتامین B12، ویتامین D، اسید فولیک، روی، آهن و کلسیم غنی سازی می شوند.
5/5