مرکز نوآوری گرونیدا - تجاری سازی ایده و چالش در صنعت غذا نوشیدنی و غذا دارو کشاورزی

ارزیابی حسی

ارزیابی حسی، یک روش علمی برای تجزیه‌وتحلیل و تفسیر واکنش بویایی، دیداری، چشایی، لمسی مصرف‌کننده به یک محصول غذایی است. در این روش، با سنجش کیفیت محصول از دیدگاه مصرف‌کننده، فرمولاسیون و فرایند تولید به سمت بیشترین امتیازهای ارزیابی حسی بهینه‌سازی می‌شود. در شرایط بازار رقابتی، هر محصول نیاز به بهبود دارد. ارزیابی حسی می‌تواند برای توسعه دستورالعمل‌های جدید  و کنترل کیفیت استفاده شود. مرکز نوآوری گرونیدا می‌تواند خدمات ارزیابی حسی را به تولیدکنندگان ارائه کند. برای انجام ارزیابی حسی هر محصول خاص، باید طرح مناسبی از روش انجام آزمون با تمرکز بر ویژگی‌های موردنظر اجرایی شود. این روش‌ها برای ارزیابی صحیح از رنگ، طعم، رایحه و بافت محصول و با استفاده چارچوب‌های مختلف امتیازدهی و در شرایط خاص آزمایشگاهی انجام می‌گردد. انجام آزمون به شیوه نادرست، باعث کسب نتایج اشتباهی می‌شود که درنهایت پذیرش محصول را از جانب مصرف‌کننده کاهش داده و جایگاه برند را تضعیف می‌کند. به همین دلیل، انجام آزمون‌های ارزیابی حسی، یک فعالیت کاملاً تخصصی است که باید توسط کارشناسان آموزش‌دیده و تحت نظر متخصصان ارزیابی حسی انجام شود.

انجام ارزیابی حسی، گام مهمی در فرایند توسعه محصولات جدید است. داده‌های حاصل از ارزیابی حسی نشان می‌دهد که چه بعدی از محصول نیاز به اصلاح دارد و مسیر تغییرات در اجزای فرمولاسیون یا فرایند را مشخص می‌کند. به‌طور خلاصه، ارزیابی حسی در موارد زیر تأثیرگذار است:

  • توسعه محصولات جدید
  • کاهش هزینه تولید محصولات
  • افزایش سطح کیفیت محصولات

تضمین کیفیت

  • ارزیابی حسی یک دانش تخصصی و نیازمند ترکیب دانش مواد غذایی، علم آمار و احتمالات و روانشناسی رفتار مصرف‌کننده است. علاوه بر انتخاب روش و پرسشنامه ، انتخاب داوران و آزمایشگاه ارزیابی حسی، عواملی مهم در کسب نتایج قابل‌اعتماد است. ما در مرکز نوآوری تمام این عوامل را به‌صورت یکپارچه در خدمت تولیدکنندگان قرار می‌دهیم. ما آزمایش‌ها را طوری طراحی می‌کنیم که شرایط آزمایش، کاملاً کنترل‌شده و عدم قطعیت نتایج کسب‌شده را به حداقل برسانیم. بنابراین، می‌توانید یکی از دقیق‌ترین ارزیابی‌های حسی را از ما دریافت کنید. همچنین، ما فضایی را برای تجربه حسی مشتریان فراهم کرده‌ایم که اطمینان از رضایت مشتری و درنهایت موفقیت محصول را به دنبال دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات-مشاوره

ارزیابی حسی

ارزیابی حسی، یک روش علمی برای تجزیه‌وتحلیل و تفسیر واکنش بویایی، دیداری، چشایی، لمسی مصرف‌کننده به یک محصول غذایی است. در این روش، با سنجش کیفیت محصول از دیدگاه مصرف‌کننده، فرمولاسیون و فرایند تولید به سمت بیشترین امتیازهای ارزیابی حسی بهینه‌سازی می‌شود. در شرایط بازار رقابتی، هر محصول نیاز به بهبود دارد. ارزیابی حسی می‌تواند […]

5/5