مرکز نوآوری گرونیدا - تجاری سازی ایده و چالش در صنعت غذا نوشیدنی و غذا دارو کشاورزی

بررسی تأثیر فرهنگ سازمانی بر نوآوری در سازمان

بررسی تأثیر فرهنگ سازمانی بر نوآوری در سازمان

ایجاد هرگونه تغییر و تحول بنیادی در سازمان­‌ها تنها از طریق فرهنگ آن سازمان امکان پذیر می­‌باشد.

هیگینز در سال 1995 ارتباط بین فرهنگ سازمانی و خلاقیت نوآوری را اینچنین تعریف کرده است که خلاقیت گروهی و فردی در ترکیب با فرایندهای صحیح وقتی با فرهنگ رخ ­دهد سبب نوآوری می‌­شود.

اگرچه خلاقیت اولین قدم به سوی نوآوری است اما به تنهایی منجر به نوآوری نمی‌­شود و سازمان­‌ها از طریق فرهنگ سازمانی که پرورش دهنده نوآوری می‌­باشد بیشتر نوآور شده و خلاقیت را به نوآوری تبدیل می­‌کنند. بر طبق نظر توشمن، فرهنگ سازمانی در قلب نوآوری سازمان قرار می­‌گیرد.

در حقیقت فرهنگ نوآوری سازمانی، نقش کلیدی و بنیادی در موفقیت سازمان­‌ها دارد و با امکان­‌پذیر ساختن شیوه تفکر و شیوه عمل منحصربفرد منجر به بروز نوآوری می‌­شود. فرهنگی که از نوآوری حمایت می­‌کند با برخوردها و رفتارهایی روبرو است که برای خلاقیت، ریسک­‌پذیری، آزادی، کار تیمی، ارتباطات، القای اعتماد و احترام و سرعت در تصمیم­‌گیری ارزش قائل می‌­باشد.

بنابراین با توجه به اهمیت و ضرورت وجود نوآوری در سازمان­‌ها و تأثیر فرهنگ سازمانی بر نوآوری و همچنین وجود ارتباط مستقیم و معنی‌­دار بین این فرهنگ سازمانی و نوآوری، در ادامه تعدادی عوامل موثر در رشد و توسعه خلاقیت و نوآوری در سازمان مطرح می‌گردد.

از جمله مهمترین عوامل و متغیرها می‌­توان به چهار دسته اصلی و مهم:

1- متغیرهای منابع انسانی  شامل: تعهد بالا به آموزش و توسعه، امنیت شغلی بالا و وجود افراد خلاق

2- متغیرهای مدیریتی شامل: انعطاف­‌پذیری، اعتماد به نفس، خطرپذیری، نگرش مثبت به کارکنان و رهبری مشارکتی

3- متغیرهای ساختاری شامل: ساختار ارگانیک، منابع، ارتباطات بین واحدی زیاد

 4- متغیرهای فرهنگی شامل: پذیرش ابهام، تحمل موضوعات غیرعملی، کنترل بیرونی کم، تحمل خطر و تضاد، تمرکز بر نتایج و تصور سازمان به مثابه سیستم باز اشاره کرد.

 

نویسنده: تکتم افروغ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی تأثیر فرهنگ سازمانی بر نوآوری در سازمان

بررسی تأثیر فرهنگ سازمانی بر نوآوری در سازمان

ایجاد هرگونه تغییر و تحول بنیادی در سازمان­‌ها تنها از طریق فرهنگ آن سازمان امکان پذیر می­‌باشد. هیگینز در سال 1995 ارتباط بین فرهنگ سازمانی و خلاقیت نوآوری را اینچنین تعریف کرده است که خلاقیت گروهی و فردی در ترکیب با فرایندهای صحیح وقتی با فرهنگ رخ ­دهد سبب نوآوری می‌­شود. اگرچه خلاقیت اولین قدم […]

5/5