مرکز نوآوری گرونیدا - تجاری سازی ایده و چالش در صنعت غذا نوشیدنی و غذا دارو کشاورزی

مکمل های پروبیوتیک و کاهش وزن 

گردآورنده : آزاده خیابانی، دکتری بیوتکنولوژی مواد غذایی

آیا مکمل های پروبیوتیک می توانند به کاهش وزن کمک کنند؟

بر اساس پژوهش های انجام شده، تنها چند سویه خاص از پروبیوتیک ها از نظر کار آزمایی بالینی و اثر بخشی بر کاهش وزن مورد بررسی قرار گرفته اند:

  • بیفیدوباکتریوم انیمالیس sspلاکتیس 420
  • بیفیدوباکتریوم انیمالیس subsp لاکتیس CECT 8145
  • لاکتوباسیلوس رامنوسوس CGMCC3724
  • لاکتوباسیلوس گاسری BNR 17
  • و یک ترکیب از چند سویه: لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس CUL 60، لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس CUL21، لاکتوباسیلوس پلانتاروم CUL 66 ، بیفیدوباکتریوم بیفیدیوم  CUL20 و بیفیدوباکتریوم انیمالیس  subsp لاکتیس CUL

روش‌ هایی که این سویه ‌های پروبیوتیک بر وزن بدن تأثیر می‌ گذارند به خوبی شناخته نشده است، اما تصور می ‌شود که ممکن است با تنظیم میکروبیوم روده، سبب کاهش التهاب، با تنظیم‌ هورمون‌ ها، سبب کاهش اشتها و یا کاهش ذخیره‌ سازی چربی شوند.

هنگام خرید پروبیوتیک ها برای کمک به کاهش وزن، مهم است که به دنبال یکی از سویه های بالا باشید. به عنوان مثال، یک مکمل پروبیوتیک ممکن است لاکتوباسیلوس رامنوسوس را در لیست سویه های تشکیل دهنده خود داشته باشد، با این حال، انواع زیادی از این سویه وجود دارند و تنها لاکتوباسیلوس رامنوسوس CGMCC 1.3724 برای کاهش وزن موثر است.

مکمل های پروبیوتیک و کاهش وزن

نحوه انتخاب پروبیوتیک

هنگام خرید پروبیوتیک ها با هدف کاهش وزن، مهم است که چندین فاکتور از جمله نیازهای غذایی و سویه های پروبیوتیک محصول، تعداد CFU، نیازهای ذخیره سازی، آزمایش های بالینی و هزینه را در نظر بگیرید.

  • شناسایی دقیق سویه های مورد نظر

برای اینکه مطمئن شوید محصولی را که انتخاب می کنید حاوی یک سویه پروبیوتیک مناسب و موثر برای کنترل وزن می باشد، راهنمای بالینی محصولات پروبیوتیک (Clinical Guide to Probiotic Products) مرجع مفیدی است که نام های تجاری سویه های پروبیوتیک کارآزمایی بالینی شده و کاربردهای پیشنهادی آنها را فهرست می کند.

  • دوز موثر پروبیوتیک مورد نظر

برای انتخاب مکمل کاهش وزن پروبیوتیک ‌ها علاوه بر داشتن یک سویه مبتنی بر شواهد بالینی، باید حاوی دوز مؤثری از آن سویه باشند. به عنوان مثال، بیفیدوباکتریوم لاکتیس  B420، با دوز 10 میلیارد CFU در روز موثر است.

مکمل های پروبیوتیک و کاهش وزن

  • دمای نگهداری پروبیوتیک

پروبیوتیک ها ممکن است در دمای اتاق نگهداری شوند و یا  ممکن است به یخچال نیاز داشته باشند.

  • آلرژی یا عدم تحمل غذایی

اگر به ماده خاصی آلرژی دارید و یا برخی از مواد غذایی را نمی توانید تحمل کنید، پروبیوتیک هایی را انتخاب کنید که انتظارات خاص شما را بر آورده می کنند. مانند محصولات وگان، بدون لبنیات، بدون سویا و یا بدون گلوتن.

  • عوارض جانبی احتمالی پروبیوتیک ها

برای دریافت اطلاعات در این زمینه به مقاله (عوارض جانبی احتمالی پروبیوتیک ها) مراجعه نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر به مقاله های (پرو بیوتیک ها)، (میکروبیوم) و (اثر میکروبیوم روده بر وزن بدن) مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مکمل های پروبیوتیک و کاهش وزن

مکمل های پروبیوتیک و کاهش وزن 

گردآورنده : آزاده خیابانی، دکتری بیوتکنولوژی مواد غذایی آیا مکمل های پروبیوتیک می توانند به کاهش وزن کمک کنند؟ بر اساس پژوهش های انجام شده، تنها چند سویه خاص از پروبیوتیک ها از نظر کار آزمایی بالینی و اثر بخشی بر کاهش وزن مورد بررسی قرار گرفته اند: بیفیدوباکتریوم انیمالیس sspلاکتیس 420 بیفیدوباکتریوم انیمالیس subsp […]

5/5