مرکز نوآوری گرونیدا - تجاری سازی ایده و چالش در صنعت غذا نوشیدنی و غذا دارو کشاورزی

سین بیوتیک ها

سین بیوتیک چیست؟

سین بیوتیک‌ ها مخلوطی از پروبیوتیک‌ ها (باکتری های مفید روده) (پروبیوتیک‌ ها) و پری بیوتیک‌ ها (فیبرهای غیر قابل هضم که به رشد این باکتری ها کمک می کنند) (پری بیوتیک‌ ها) هستند. به طور خاص، با به هم پیوستن این دو گروه از ترکیبات در محصولات سین بیوتیک، اثرات هم افزایی بسیاری در دستگاه گوارش قابل مشاهده خواهد بود.

سین بیوتیک ها

آنچه در این مقاله میخوانید :

ایده سین بیوتیک ها این است که پری بیوتیک ها به زنده ماندن پروبیوتیک ها در روده کمک می کنند و به شکلی سودمندانه از طریق تحریک رشد و یا افزایش فعالیت متابولیکی سبب تعادل باکتری های روده می شوند. بدین ترتیب برای سلامت روده، متابولیسم و ​​سیستم ایمنی بدن میزبان مفید است و اثرات سلامتی بخش بر جاي می گذارد. از این رو در دسته مواد غذایی فراسودمند (غذاهای فراسودمند) قرار می گیرند.

طراحی هدفمند مواد غذایی سین بیوتیک، سبب ایجاد اثرات سلامت بخش در روده کوچک و یا روده بزرگ می شود. زیرا محصولات سین بیوتیک، در روده کوچک نیز کارایی خواهند داشت، در حالی که مواد غذایی حاوي پري بیوتیک اغلب جمعیت باکتري هاي مفید در روده بزرگ را افزایش می دهند.

سین بیوتیک ها را می توان به صورت مکمل و یا از طریق مواد غذایی دریافت کرد. پژوهشگران صنعت غذا آنها را به ماکارونی، نوشیدنی ها، شکلات و ماست اضافه کرده اند.

مزایای سلامتی بخش سین بیوتیک ها

تصور می شود سین بیوتیک ها به چندین روش می توانند به بدن کمک کنند:

  • بیماری التهابی روده (IBD): دانشمندان بر این باورند که سین بیوتیک ها ممکن است با کاهش التهاب روده به تسکین علائم این بیماری در افراد مبتلا کمک کنند.
  • اسهال مسافران: افراد معمولاً هنگام مصرف مواد غذایی و آب آشامیدنی با شرایط بهداشتی متفاوت، این مشکل را با علائم اسهال و دردهای شکمی احساس کنند. سین بیوتیک ها ممکن است به پیشگیری از آن کمک کنند.
  • عدم تحمل لاکتوز: افراد مبتلا به این بیماری بعد از مصرف لبنیات علائمی مانند نفخ، اسهال، درد معده و گاز دارند. زیرا این افراد نمی توانند قند موجود در شیر (لاکتوز) را به درستی هضم کنند. مطالعات نشان داده اند که سین بیوتیک ها می توانند این علائم را کاهش دهند.
  • عملکرد سیستم ایمنی: ترکیبی از پری بیوتیک ها و پروبیوتیک ها ممکن است برای سیستم ایمنی بدن مفید باشد. تحقیقات بالینی بیشتری در این زمینه باید انجام شود، اما پژوهش ها نشان داده اند ترکیبات سین بیوتیک عملکرد سیستم ایمنی موش ها را بهبود می بخشند.
  • چاقی و هایپرگلیسمی: مطالعات نشان داده اند مصرف مواد غذایی سین بیوتیک، در افراد با قند خون بالا، سبب کاهش هورمون مرتبط با مقاومت به انسولین، دیابت نوع 2 و چاقی می شود.
مزایای سلامتی بخش سین بیوتیک ها

محدودیت های سین بیوتیک ها

در حالی که مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهند سین بیوتیک ها فواید زیادی دارند، اما به تحقیقات بیشتری در مورد چگونگی تأثیر آنها بر بدن انسان نیاز است. دانشمندان برای نحوه رساندن این محصولات به مصرف کنندگان با چالش هایی روبرو هستند. زیرا محصولات سین بیوتیک برای اثر گذاری مفید در هنگام مصرف باید حاوی تعداد کافی از پروبیوتیک های زنده و فعال باشند. از آنجایی که مکمل های دارویی سین بیوتیک، از نظر ایمنی و اثربخشی باید آزمایش شوند، بر اساس نظر سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) همیشه قبل از مصرف یک مکمل جدید باید با پزشک مشورت گردد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر به مقاله های (پروبیوتیک ها) و (پری بیوتیک ها) و (غذاهای فراسودمند) مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سین بیوتیک ها

سین بیوتیک ها

سین بیوتیک‌ ها مخلوطی از پروبیوتیک‌ ها (باکتری های مفید روده) و پری بیوتیک‌ ها (فیبرهای غیر قابل هضم که به رشد این باکتری ها کمک می کنند) هستند. به طور خاص، با به هم پیوستن این دو گروه از ترکیبات در محصولات سین بیوتیک، اثرات هم افزایی بسیاری در دستگاه گوارش قابل مشاهده خواهد بود. ایده سین بیوتیک ها این است که پری بیوتیک ها به زنده ماندن پروبیوتیک ها در روده کمک می کنند و به شکلی سودمندانه از طریق تحریک رشد و یا افزایش فعالیت متابولیکی سبب تعادل باکتری های روده می شوند
5/5